Ќе замириса цела улица: Брзи мафини со нутела и банани

Ќе замириса цела улица: Брзи мафини со нутела и банани

Направете вкусни мафини со нутела и банани.

Состојки:

 • 1 ¾ шолји брапно
 • 1/3 шолји шеќер
 • 2 лажички прашок за пециво
 • сол
 • 1 јајце
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици нутела
 • ½ шолји млеко
 • ¾ шолји пасирани банани
 • ¼ лажички цимет

Подготовка:

 1. Нека се грее рерната на 200 степени додека вие ги намастувате калапите за мафини.
 2. Измешајте во сад брашно со шеќер, прашок за пециво, сол и цимет.
 3. Во друг сад изматете јајца со млеко и нутела со масло. Се убаво помешајте и соединете ги состојки од двата сада, па додајте ги и бананите на крај.
 4. Наполнете ги калапите за мафини и печете 10 минути.
 5. Декорирајте по желба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text