Крокети од компири и фета сирење: Вкусни залаци на кои никој не може да одолее

Крокети од компири и фета сирење: Вкусни залаци на кои никој не може да одолее

Крцкави топчиња кои ќе ги обожавате!

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 1 јајце
 • 150 гр фета сирење
 • магдонос
 • 2 парчиња млад кромид
 • 100 гр презла
 • брашно
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите ставете ги да се готват во лушпа во посолена вода. 
 2. Кога ќе се зготват излупете ги и изгмечете ги, додајте коцки фета сирење, разматено јајце, исечкан кромид и магдонос, сол, бибер и презла и сè соединете. 
 3. Со лажица вадете топчиња од смесата, обликувајте со раце, извалкајте ги во брашно и ставете ги да се пржат во врело масло додека не добијат златна боја. 
 4. Готовите крокети вадете ги на хартиена салфета.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text