Крем торта со пишкоти готова за 10 минути

Крем торта со пишкоти готова за 10 минути

Малку е да се каже дека овој десерт се прави брзо, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

 • 5 мали пакувања кисела павлака
 • 2 големи кутии пишкоти
 • 10 лажици шеќер
 • 2 лажици мед
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • малку рум
 • 500 гр овошје (јагоди, малини, киви, вишни)
 • шлаг

Начин на подготовка:

 1. Наредете пишкоти во длабока пластична кутија, па на нив наредете овошје. 
 2. Со лажица разматете павлака, мед, ванилин шеќер и шеќер, па со овој крем прелијте го овошјето. Во павлаката, ако сакате кремот да биде поцврст, додајте растопено желе. 
 3. Разладете го колачот 2-3 часа во фрижидер, па прекријте го со разматен шлаг, украсете со овошје, листови бадеми или рендано чоколадо.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text