Ако ви здодеа од компири и месо: Деликатес за ручек со ослич

Ако ви здодеа од компири и месо: Деликатес за ручек со ослич

Вкусен ручек со риба, или пак мезе за со пиво и вино.

Ослич ролнички за сеиј вкус.

Состојки:

 • 1 лимон
 • 500 гр. ослич
 • сол
 • 6 бадеми
 • масло
 • 1 тиквичка
 • 6 суви сливи
 • 6 парчиња сланина

Подготовка:

 1. Се сечат сливите и им се вади коската, па се става на среде бадемче.
 2. Се сечат филети ослич и се става на нив сол и лимонов сок.
 3. Се лупи тиквичката и се сече на траки.
 4. Се става тиквичка, па ослич на неа и слива и се витка.
 5. Се завиткуваат во сланина.
 6. Се пржат на масло.

 

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Совршен рецепт за риба деликатес

Риба во сос од сенф

ВИДЕО РЕЦЕПТИ за посни пити, посни салати и риба

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

Поздрава е од што се мислеше – зошто да јадете риба често?

Вкусен риба деликатес од рерна

singlepost_text