Домашно баунти три пати поевтино од тоа во маркет – нема печење

Домашно баунти три пати поевтино од тоа во маркет – нема печење

Направете го вкусниот баунти колач кој е еден од најубавит видови колачи со кокос.

Уживајте во моќниот вкус на кокос:

Состојки:

 • 1 дл. слатка павлака
 • 250 гр. маргарин
 • 300 гр. шеќер
 • 250 гр. кокос
 • 150 гр. темно чоколадо за глазура
 • 80 гр. маргарин за глазура

Подготовка::

 1. Шеќерот со маргаринот и слатката павлака се топи на средна температура на оган, па се засилува да зоврие.
 2. Се додаваат откако ќе зоврие смесата 250 грама кокос и се соединува убаво.
 3. Во мал плех се става хартија за печење и се става смесата, се лади два часа.
 4. Се сече потоа на коцки, се топи чоколадото со маргарин и се става горе.
 5. Се лади кратко и се послужува.
 6. По желба, горе може да си наросите кокос.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text