Крцкави и вкусни стапчиња од кашкавал

Крцкави и вкусни стапчиња од кашкавал

Калорични, но и многу вкусни стапчиња од кашкавал. Послужете ги со салата и уживајте!

Состојки:

  • 300 гр кашкавал
  • 2 лажици бело вино
  • 2 лажици брашно
  • јајца
  • 8 лажици презла
  • 2 лажици масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Кашкавалот исечете го на широки ленти и пропрскајте го со бело вино. Потоа извалкајте ги парчињата во брашно, па во разматени јајца и на крај во презла.
  2. Пржете ги на врело масло додека не поруменат, само еднаш свртете ги.
  3. Стапчињата од кашкавал сервирајте ги со салата по избор.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство