Вашите деца ќе скокаат од радост за овој појадок – готов за кратко време

Вашите деца ќе скокаат од радост за овој појадок – готов за кратко време

Направете супер вкусен појадок кој децата го обожаваат.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 2 прашок за пециво
 • 2 кеси сув квасец
 • 200 гр. маргарин
 • 300 гр. варен компир
 • 1 јајце
 • сол
 • шунка и кашкавал за полнење

Подготовка:

 1. Се мешаат брашното, сварениот и пасиран компир и прашокот за пециво во сад, со квасец и сол, па се додава маргаринот исечен ситно и јајце, се замесува од сите наведени состојки тесто.
 2. Се остава да нарасне 30 минути на топло, покриено со крпа.
 3. Се сечат шунката и кашкавалот, или ситно се рендаат.
 4. Тестото се дели на две топки, секоја се размесува, па се вадат правоаголници кои се полнат со смеса и се преклопуваат.
 5. Се ставаат на хартија за печење со споената страна свртена надолу за да не течат.
 6. Се премачкуваат со јајце и им се става уште малку кашкавал.
 7. Се печат 30 минути на 200 степени.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

singlepost_text