Едноставен и брз ручек од кој ќе замириса домот: Тава со пилешко со тиквички и шери

Едноставен и брз ручек од кој ќе замириса домот: Тава со пилешко со тиквички и шери

Едноставен и рз рецепт со пилешко и тиквички, идеален за вашиот ручек.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко
 • 1 тиквичка
 • 100 гр. кашкавал
 • ½ лажички црвен пипер
 • сол
 • бибер
 • масло
 • 1 шолја јогурт
 • 1 лажица павлака
 • 200 гр. шери домати
 • магдонос

Подготовка:

 1. Се сече пилешкото на шницли, додека тиквичките на траки.
 2. Се  мешаат сите зачини и се премачкува месото и тиквичките.
 3. Се пропржуваат кратко тиквичките на масло, а исто и месото.
 4. Се става ред тиквички во тава, па пилешко, па изрендан кашкавал, па тиквички.
 5. Се мешаат јогурт, павлака и сол и магдонос и се става преливот.
 6. Се ставаат горе исечени шери домати.
 7. Се пече на 180 степени 20 минути.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука