Домашен сладолед со вода и овошје кој децата го сакаат

Домашен сладолед со вода и овошје кој децата го сакаат

Направете вкусен домашен сладолед кој децата го обожаваат.

Состојки:

  • 50 гр. шеќер
  • 100 мл. вода
  • 200 гр. овошје по избор
  • малку лимонов сок

Подготовка:

  1. Се вари шеќерот со вода пет минути, па се лади.
  2. Се мие убаво и чисти овошјето за кое се одлучивте, па се сече ситно.
  3. Се прска со лимонов сок да не потемни, па се става и ситни во блендер.
  4. Се меша пирето со шербетот и се става во калапи за сладолед.
  5. Се замрзнува и јаде.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text