Ова е најдоброто време да се пие кафе – тогаш не му штети на телото

Ова е најдоброто време да се пие кафе – тогаш не му штети на телото

Одамна се водат полемики за тоа колку е кафето здраво, дали треба да се пие и која е препорачаната дневна доза.

Кофеинот го намалува ризикот од срцеви болести, дијабетес од типот 2 и срцев удар, а германските научници откриле дека ги штити и артериите, како и дека помага за намалување на разни заразни болести.

Ги јакне и митохондриите кои даваат енергија и го штитат целото тело и мозокот.

Научниците советуваат да се пие кафе пред 11 наутро, бидејќи така го забрзувате телото, а се препорачува да се поијат околу 2-3 кафиња и тоа последното да не биде 12 часа пред спиењето.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зимско кафе

Билка од која се прави здраво кафе

Чај за цел спектар болести

Природен лек за голем гинеколошки проблем

Сок од цвекло за слабеење

Сок кој пука од витамини

Природен лек за бактерии во желудникот

singlepost_text