Доста е од таратур, шопска, грчка и мешана: Македонска салата

Доста е од таратур, шопска, грчка и мешана: Македонска салата

Доста е од шопска, мешана, грчка салата, таратур…направете македонска салата и уживајте.

Состојки:

  • 2 домати
  • 4-5 кисели краставички
  • 100 гр. зелени маслинки
  • 100 гр. овчо сирење
  • 2 парчиња младо лукче
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажица маслиново масло

Подготовка:

  1. Се сече се на коцки се ставаат маслинките цели и се става маслиново масло и сол.
  2. Се служи ладно.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

 

singlepost_text