Ручек од рерна готов за 25 минути: Пекарски ѓувеч

Ручек од рерна готов за 25 минути: Пекарски ѓувеч

Пекарски ѓувеч – вкусен ручек од рерна готов за само 25 минути.

Состојки:

 • 6 компири
 • 250 гр мелено месо
 • 1,5 шолја ориз
 • 1 главица кромид
 • морков
 • сув зачин
 • бибер
 • 1 конзерва сечкани домати
 • 1 лажица доматно пире

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере издинстајте исечкан морков, додајте месо, бибер, зачин. Кога месото ќе биде издинстано додајте сечкани домати и доматно пире. 
 2. Излупете компири и исечете ги на парчиња. 
 3. Во огноотпорен сад наредете ред компири, преку ставете исчистен ориз и посолете. Преку оризот додајте издинстано месо со кромид и морков, а потоа од горе повторно наредете компири. 
 4. Прелијте сè со вода така што водата ќе го прекрие компирот. 
 5. Од горе прекријте со фолија и ставете во рерна да се пече околу 20 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text