Само три грама од оваа билка – дијабетесот станува минато

Само три грама од оваа билка – дијабетесот станува минато

Ако и вие мака мачите со дијабетот кој е се пораспространета појава, потребно е да земате една моќна билка која го намалува ризикот од проблемот.

Главните симптоми на дијабетес од типот 2 се мокрење често, постојана жед, намалување на апетит и тежина, а сето ова го решава ѓумбирот.

Истражување покажало дека дијабетичарите кои земале лажиче ѓумбир секој ден осум седмици ги намалиле негативните симптоми за 10 посто.

Земајте го свеж, во прав или како таблети.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Природен лек за дијабет

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

singlepost_text