Домашен сладолед од праски – готов за 5 минути

Домашен сладолед од праски – готов за 5 минути

Летото е период за освежување со сладолед.

Направете го највкусниот од праски во вашиот дом.

Состојки:

  • 4 шолји исечени праски
  • 1 лажица лимонов сок
  • 3 лажици мед
  • ½ шолји јогурт

Подготовка:

  1. Се сечат праските и се ставаат во ладилник неколку часа, па се ставаат во блендер со сите состојки.
  2. Се става сладоледот во сад да се заледи и се служи.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text