Четири вкуса во една пица – нема побрз рецепт, тестото се топи

Четири вкуса во една пица – нема побрз рецепт, тестото се топи

Никогаш доста од пица и во лето и во зима. Направете пица четири годишни времиња.

Состојки:

 • 200 гр. брашно 
 • 1 лажица маслиново масло 
 • 1 лажица сув квасец 
 • сол 
 • 1 шолја кечап 
 • 1 лажица оригано 
 • 1 кромид 
 • 100 гр. шампињони 
 • 50 гр. кашкавал 
 • 50 гр. колбаси
 • 1 зелена пиперка 
 • неколку маслинки

Подготовка:

 1. Се замесува тесто од брашното, сол, квасец и малсиново масло, се остава да нарасне и се развлекува пица. 
 2. Се пржи кромидот со шампињоните, на малку масло, се сече кашкавалот на тенки делови, колбасите и пиперките на кругови. 
 3. Се става тестото во подмачкан плех и се става кечап и оригано. 
 4. На една четвртина се ставаат печурките, на друга кашкавалот, на трета колбасите и четврта пиперките. 
 5. На средина маслинки. 
 6. Се пече 15 минути на 200 степени.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

 

singlepost_text