Го ставаме во сите пити и теста без да знаеме колку е здрав – за што помага сусамот

Го ставаме во сите пити и теста без да знаеме колку е здрав – за што помага сусамот

Сусамот е најстар зачин на светот, а иако често се користи, малкумина знаат колку помага и колку е навистина здрав.

Тоа е висока, исправена и едногодишна билка која расте и до два метри. Се користи традиционално за лекување нечистотии и секакви проблеми со кожата, а натрешно е лаксатив и тоник.

ПОмага за дијареа, за тегоби со мочен меур, за астма и кашлица, како и болно грло.

Ј јакне и крвта и им помага особено на пушачите за прочистување.

Маслото е одлично за масажи, болки, опуштање.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сашко Коцев слави – Тој и Смиљана добија ќерка

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете

Со неколкудневен природен третман повторно до убави и нежни лакти

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

singlepost_text