Рафаело сладолед – лудило за кокос љубителите

Рафаело сладолед – лудило за кокос љубителите

Направете вкусен десерт со кокос и ванила.

Сладолед кој сите ќе го обожаваат.

Состојки:

  • 3 шолји кокосово млеко
  • 1 ½ шолји кокос
  • малку екстракт од ванила
  • 2 лажици шеќер

Подготовка:

  1. Се става млекото во шерпа со ванила и се вари, но не треба да зоврие.
  2. Оваа смеса се става врз кокосот.
  3. Нека се олади, па распоредете ја во калапи за сладолед и заледете.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text