Предлог за ручек: Пилешки прсти со сусам

Предлог за ручек: Пилешки прсти со сусам

Сакате нешто вкусно? Брзо и лесно подгответе пилешки прсти со сусам!

Состојки:

 • 1/2 кг пилешко филе
 • 180 мл кисела павлака Пекабела
 • 2 лажици мајонез
 • 1 лажица сенф
 • 1/2 лажичка црвена пипер
 • 1/2 лажичка оригано
 • 200 гр сусам
 • 200 гр презла
 • сол по вкус
 • мелен црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 200 степени. Пилешкото филе исечете го на долги парчиња, налик на „прсти“. Посолете, побиберете и ставете во сад. Додајте павлака, мајонез, сенф, оригано, пипер. Измешајте и оставете малку да отстои. 
 2. Наредете ги прстите во плех обложен со хартија за печење. Печете 45 минути на 200 степени. 
 3. Сервирајте со лимон, салата или сос од павлака, јогурт, сенф и мајонез.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text