Вкусен крцкав помфрит како од ресторан (Видео)

Вкусен крцкав помфрит како од ресторан (Видео)

Речиси и не постои човек кој не сака помфрит. Одличен е како прилог со многу јадења, но и како самостален оброк.

Состојки:

  • компири
  • масло
  • сол
  • бибер
  • пипер

Начин на подготовка:

  1. Компирите исчистете ги и исечкајте ги на тенки стапчиња. Ставете 1 л вода, посолете и гответе ги компирите 5 минути.
  2. Извадете ги компирите со решеткаста лажица на чиста крпа да го впие вишокот вода.
  3. Ставете ги во чинија со малку бибер и пипер.
  4. Во тава ставете масло и кога ќе се загрее спуштајте ги компирите. Пржете убаво да поруменат.
  5. Обложете чинија со хартиена салфета па пржениот помфрит редете го на хартија. Посолете по желба и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text