Зачин кој заменува еден час напорно вежбање – плус помага за многу болести

Зачин кој заменува еден час напорно вежбање – плус помага за многу болести

Куркумата е еден од најмоќните природни лекови, а активниот лековит дел во неа се вика куркумин и помага за многу проблеми.

Куркумата е право чудо на природата, помага за подобар имунитет и варење на храната, за нормализација на месечниот циклус кај жените, за обновување на цревната флора, за намалување на подуеноста, за метаболизам, за чистење на крвта, за намалување на артритис, против бактерии и вируси, како и цревни паразити.

Освен што делува лековите, истражувањата покажале и дека куркумата е моќен зачин за слабеење и дека заменува еден час вежбање, со своите манган, диетални влакна, железо, како и Б6, а секако ако сте физички активни и ја консумирате ќе имате фит тело.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Избелете ги забите со евтина намирница

Измешајте топла вода и куркума

Избелете ги забите за две минути

Мултивитаминска напивка со куркума

Намирници кои се ужасни за забите

Додајте една состојка во маслиновото масло и нема да се разболите

Измешајте кафе и маслиново масло за усните

singlepost_text