Руечк за целото семејство: Ослиќ во сос од зеленчук

Руечк за целото семејство: Ослиќ во сос од зеленчук

Вкусно јадење од риба кое ќе го обожавате!

Состојки:

 • 400 гр филети ослиќ
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 моркови
 • корен магдонос
 • 1 главица кромид
 • корен целер
 • 2 домати
 • 1-2 феферони
 • пиперка
 • сол
 • бибер
 • магдоно
 • супа од зеленчук

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид. Додајте исечкан зеленчук, феферони и залијте со супа од зеленчук така што зеленчукот ќе биде прекриен, посолете и гответе додека зеленчукот не омекне. 
 2. Додајте риба и продолжете со готвење уште 15 минути на слаб оган. Додајте бибер и зачинете по вкус. Ако сосот е прегуст додајте уште малку супа. 
 3. Готовото јадење посипете го со магдонос. Послужете со пире од компири или тестенини.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

 

 

singlepost_text