Запечени тестенини

Запечени тестенини

Тестенини за ручек, секогаш добар избор за совршен оброк.

Состојки:

  • 1 мешавина за запечени тестенини
  • 250 гр тестенини
  • 110 гр туна
  • 100 гр пченка
  • 100 гр павлака за готвење

Начин на подготовка:

  1. Содржината од мешавината за запечени тестенини ставете ја во 800 мл вода и 100 мл павлака. Лесно мешајќи загревајте додека сосот не зоврие па гответе минута. 
  2. Во сад за печење ставете неварени тестенини, додајте исцедена туна и пченка. Прелијте со подготвениот сос и лесно измешајте. Печете триесетина минути во рерна загреана на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text