Ја има титулата најлековита билка на светот – за темепратура, крајници, висок шеќер и болки

Ја има титулата најлековита билка на светот – за темепратура, крајници, висок шеќер и болки

Жалфијата е билка која сите ја фалат, а оние кои веруваат во народната медицина, топло ја препорачуваат.

Таа може да ја добие титулата најлековита билка на светот, со оглед на тоа дека ги лечи речиси сите болести.

Има антибактериско дејство, помага за смирување, освежување, енергија, против болки и висока температура, а го намалува и нивото на шеќер.

Помага за дијабет и за Алцхајмер.

Се користи и за лекување авти, за непријатен здив, за проблеми со грло и крајници, против дијареа и повраќање.

Помага како ниедна друга билка за желудникот и работата на цревата.

Пијте чај од жалфија барем еднаш неделно.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

singlepost_text