Десерт на неделата: Брз и кремав Тоблероне колач – повкусен и од оригиналот

Десерт на неделата: Брз и кремав Тоблероне колач – повкусен и од оригиналот

Направете посебно Тоблероне какво што немате јадено до сега.

Состојки:

 • 200 гр. Тоблероне
 • 200 гр. темно чоколадо
 • 200 гр. бело чоколадо
 • 3 лажици маргарин
 • 6 жолчки
 • 400 мл. павлака
 • 2/3 шолји шеќер во прав

Подготовка:

 1. Сите три вида чоколадо се топат на пареа посебно со по една чажица маргарин.
 2. Се матат жолчките со миксер со шеќерот во прав, на пареа додека не добиете крем смеса.
 3. Се дели на три дела и во секој се става по еден вид чоколадо.
 4. Се мати павлаката па се додава во сите три смеси еднакво.
 5. Се земаат чинии за десерт и се става белата смеса, па со темното чоколадо, па со тоблероне и се ладат.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

 

 

 

singlepost_text