Деликатес кој оди со секое месо: Слатко-кисел сос

Деликатес кој оди со секое месо: Слатко-кисел сос

Направете вкусен слатко солен сос за секој ручек, особено за месо.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 350 гр. кисело млеко
 • 1 кесе мајонез
 • 1 лажиче мед
 • 1 лажиче сенф
 • 5-6 чешни лук
 • сол
 • бибер
 • вегета

Подготовка:

 1. Се меша киселото млеко со мајонез, па се става сенф и се меша.
 2. Се додава ситнет лук и сите зачини.
 3. Се става и мед, се меша и служи.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

 

singlepost_text