Вкусен прилог: Шарен ориз

Вкусен прилог: Шарен ориз

Послужете го со јадење од месо или риба и надополнете го вкусот…

Состојки:

 • 100 гр ориз
 • 100 гр презла
 • 2 рендани моркови
 • 2 главици кромид
 • 100 гр шампињони
 • 3-4 лажици масло
 • малку вода
 • 1 веза магдонос
 • на врв на лажичка мускатно оревче во прав
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Оризот згответе го во солена вода да омекне, исцедете и изладете. 
 2. За тоа време исчистете и исечкајте го зеленчукот, додајте иситнет магдонос и презла и префрлете во поголем сад. 
 3. Додајте изладен ориз, мускатно оревче, сол и бибер и добро измешајте. 
 4. Префрлете в огноотпорен сад кој сте го намастиле со масло, налијте вода и печете 60 минути во загреана рерна на 180 степени.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Полнет ананас со ориз и пилешко

Пудинг од ориз

Оризови нудли со зеленчук

Ориз на мексикански начин

Ориз со зеленчук и краби

Пилешка мучкалица со ориз

Брза диета според вашата градба на тело

singlepost_text