Заштитете ја кожата во лето: Ова овошје ја хидрира подобро од крема

Заштитете ја кожата во лето: Ова овошје ја хидрира подобро од крема

Дињата е овошје кое важи за цар на летото и освен што е вкусна, помага и за многу проблеми, особено поврзани со кожата.

Има богатство од вода, влакна, минерали и витамини, а сите заедно помагаат за кожата која ја прават здрава, сјајна и мека и убава.

Таа со големото количество вода успешно ја хидрира кожата, па еднаш неделно правете си маска од исцедена диња или испасирана, со една лажица мед.

Ставете на лицето, вратот и деколтето и оставете 20 минути, па исплакнете.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува