Англиска компир салата: Совршен прилог со риба или месо

Англиска компир салата: Совршен прилог со риба или месо

Едноставно се прави, има освежувачки вкус, ќе ја обожавате!

Состојки:

 • 4 компири
 • 125 гр мајонез
 • 30 гр кисело млеко
 • 2 лимони
 • магдонос
 • 1 главица кромид
 • маслиново масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите згответе ги, но не треба да се распаѓаат. Ако кората е фина, не морате да ги лупите. Откако ќе ги зготвите тргнете ги од рингла и оставете ги на страна. 
 2. За тоа време направете сос од мајонез, кисело млеко и маслиново масло. Додјате кромид исечкан на коцки. Магдоносот исечкајте го ситно и оставете го на страна. 
 3. Во млечниот сос додајте и сок, а по желба и кора, од еден лимон. Потоа сосот ставете го во фрижидер да отстои и да ги впие вкусовите во него. 
 4. Исечкајте компирите на коцки и посолете ги. Додајте малку маслиново масло. Зачинете со магдонос. 
 5. Додајте го сосот во компирите, добро измешајте и оставете во фрижидер да отстои 1-2 часа.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство