Салата од јајца и шунка – дресингот ја прави посебна

Салата од јајца и шунка – дресингот ја прави посебна

Направете вкусна салата со јајца и шунка, буквално се топи во уста.

Состојки:

  • 5 јајца
  • 3 компири
  • 200 гр. шунка
  • 200 гр. кашкавал
  • 1 мала павлака
  • 100 гр. мајонез
  • сол по вкус

Подготовка:

  1. Се вари компирот и се цеди, па ситни на коцки, а шунката исто така се сече ситном јајцата се варат се лупат и се вади жолчката, посебно се сечат белките на коцки.
  2. Се мешаат во сад павлака и мајонез и сол по вкус, заедно со жолчките кои се ронат.
  3. Со овој дресинг се прелива компирот кој се меша со шунката и белките, па се ренда и кашкавал.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

singlepost_text