Ролат од мелено месо

Ролат од мелено месо

Вкусно јадење од телешко месо…

Состојки:

 • 500 гр мелено телешко месо
 • 6 јајца
 • 2 лажици презла
 • 150 гр салама Пекабеско
 • 3 лажици павлака Пекабела
 • 2 лажици млеко
 • 15 гр путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Телешкото посолете го и побиберете го, додајте две јајца и презла, сè добро измешајте и на фолија развлечете како кора. 
 2. Разматете четири јајца, додајте млеко и на загреан путер испржете како омлет, но само од едната страна. 
 3. Непечената страна од омлетот распоредете ја преку месото, а омлетот посипете го со ситно сечкана салама измешана со павлака. 
 4. Свиткајте го месото во ролна и печете го во загреана рерна. 
 5. Печениот ролат исечкајте го на тенки парчиња и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

singlepost_text