Брзо и лесно: Поховани макарони со сирење спремни за 20 минути (Видео)

Брзо и лесно: Поховани макарони со сирење спремни за 20 минути (Видео)

Еве како да ги искористите остатоците од макарони со сирење…

Состојки:

 • макарони со сирење
 • 2 јајца
 • 200 гр лебни трошки
 • билно масло за пржење
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Макароните со сирење оставете ги да отстојат во фрижидер барем еден ден, или смрзнете ги во замрзнувач. 
 2. Со лажица за сладолед направете топчиња од изладените тестенини со сирење. Топчињата можете дополнително да ги обработите со раце. 
 3. Макароните со сирење во облик на топчиња вратете ги во замрзнувач за уште малку да стегнат. 
 4. Вака подготвените топчиња од макарони со сирење поховајте ги со јајца и лебни трошки. Потопете ги топчињата два пати во јајца и лебни трошки ако сакате да се покрцкави. Исто така, посолете и побибере ги лебните трошки ако мислите дека макароните не се доволно зачинетеи. 
 5. Топчињата испржете ги во длабоко масло додека не добијат златно-кафеава кора. 
 6. Исцедете ги од вишок маснотии и послужете ги со сос по желба.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text