Матено тесто готово за 5 минути: За торти, колачи и мафини, успева во плех, тави или калапи

Матено тесто готово за 5 минути: За торти, колачи и мафини, успева во плех, тави или калапи

Од торти, колачи, појадоци, до куглофи и мафини, рецепт од кој ќе јадете што ви душа сака.

Успева во калапи, плех, тава, тавче, готово е за брзо и многу е вкусно.

Состојки:

  • 300 гр. путер
  • 300 гр. шеќер
  • 300 гр. брашно
  • 4 јајца
  • сол

Подготовка:

  1. Се мати путерот со шеќер.
  2. Се двојат белките од жолчките на сите 4 јајца, па жолчките едно по едно се матат со миксер и се додаваат во путерот, а потоа се става брашното.
  3. Се матат одделно белките со малку сол, па се ставаат и тие.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

singlepost_text