Колач полн банани, ореви и бадеми – секој залак крцка и се топи во уста

Колач полн банани, ореви и бадеми – секој залак крцка и се топи во уста

Направете вкусен колач со банани, супер чоколаден прелив и јаткасти плодови.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 2 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 125 гр. маргарин
 • 5 лажици какао
 • 9 лажици вода
 • 2 банани
 • бадеми
 • ореви

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со брашното и прашокот за пециво, па се тргаат на страна.
 2. Се ставаат во шерпа вода, маргарин, шеќер и какао и се варат пет минути.
 3. Се става половина од смесата кај брашното и јајцата, па се додаваат лешници, бадеми, ореви по избор.
 4. Другата половина е за прелив.
 5. Се става во плех и се пече на 180 степени, па се вади на половина печење и се додава остатокот од смесата.
 6. Се пече додека не порумени.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

singlepost_text