Грчки колач без печење – се прави „наопаку”, ова е тајната

Грчки колач без печење – се прави „наопаку”, ова е тајната

Вкусен грчки колач кој не се пече и има супер вкус.

Состојки:

 • 1,5 л. млеко
 • 4 желатини
 • 300 гр. шеќер
 • 1 л. слатка павлака
 • 200 гр. чоколадни наполитанки
 • 2-3 реда чоколадо за готвење
 • 300 гр. бисквити
 • 100 гр. чоколадни трошки

Подготовка:

 1. Се двојат 300 милилитри млеко и се става желатинот во него, а остатокот се вари со шеќер.
 2. Потоа во врелото млеко се става и она со желатин и се меша, па се лади и потоа се додава и изматената слатка павлака.
 3. Се дели на три дела смесата, а во првиот не се става ништо односно останува бел, во вториот се ставаат ситно искршени наполитанки, со чоколадото растопено и во третиот измелени бисквити.
 4. Во тепсија се става фолија, па чоколадни мрвици и бел фил, па се стега во ладилник, па фил со наполитанки, па пак се стега кратко во фрижидер и потоа филот со бисквити.
 5. Потоа се лади и се превртува наопаку.
 6. Така мрвиците доаѓаат горе.
 7. Може да си украсите и со чоколадо.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Најмеките крофни

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text