Економичен ручек со мелено месо и компир: 15 плескавици од една смеса

Економичен ручек со мелено месо и компир: 15 плескавици од една смеса

Вкусен ручек со мелено месо и компир кој воедо е и многу економичен.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо
 • 2 компири
 • 2 моркови
 • 1 главица кромид
 • 4,5 лажици брашно
 • ½ кеси прашок за пециво
 • 1 мала шолја масло
 • сол
 • бибер
 • вегета
 • магдонос
 • масло
 • малку вода

 

Подготовка:

 1. Компирот, кромидот и морковот се лупат и рендаат.
 2. Се мешаат со меленото месо и брашно, прашок за пециво, малку вода и масло, па магдонос и зачини.
 3. Се остава неколку часа во ладилник, или преку ноќ.
 4. Потоа,  се формираат плескавички со раце и се пржат на врело масло.
 5. Се оставаат да впијат маснотија во салфета.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук