Домашен бурек како од пекара – ваков не сте јаделе, може да го правите и во работен ден

Домашен бурек како од пекара – ваков не сте јаделе, може да го правите и во работен ден

Вкусен и нов рецепт за бурек кој се прави за миг.

Ова е рецепт и за вработени.

Состојки:

 • 700 гр. мелено месо
 • 1 кромид
 • 5 јајца
 • 400 мл. кисело млеко
 • 0,5 л. минерална вода
 • сол
 • бибер
 • 500 гр. кори

Подготовка:

 1. На загреано масло се пржи ситно исечениот кромид со месото додека не добие боја, па се додаваат сол и бибер.
 2. Ставете масло на плех, па ставете еден слој кори, па месо и направете полжав.
 3. Вака наредете ги во плехот и во меѓувреме изматете јајца со кисело млеко и сол и минерална вода, па ставете го тоа врз бурекот.
 4. Се пече 40 минути на 180 степени.

 

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

singlepost_text