Крцка горе, а мек внатре: Од едноставни состојки до највкусен компир

Крцка горе, а мек внатре: Од едноставни состојки до највкусен компир

Вкусни и сочни компири какви што не сте јаделе.

Компири на шведски начин:

Состојки:

 • 6 компири
 • 2-3 чешни лук
 • 2 лажици маслиново масло
 • 30 гр. маргарин
 • сол
 • бибер

Подготовка:

 1. Компирот се мие и лупи, па се загрева рерната на 220 степени.
 2. Се прават расеци по него да дојде како лепеза, но не до крајот на компирот.
 3. Се става во тава за печење со маргарин горе, зачини и масло.
 4. Се става и лукот иситнет.
 5. Се пече 40 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

singlepost_text