Брзо летно предјадење: Погачици од тиквици со сирење

Брзо летно предјадење: Погачици од тиквици со сирење

Овие погачици се прават од гриз, а нивниот лесен и фантастичен вкус ќе направи да ги подготвувате секој ден.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 кг тиквици
 • 200-300 гр издробено сирење
 • 2 дл кисела павлака Пекабела
 • 1,5 шолја масло
 • 200 гр гриз
 • малку брашно
 • 1 кесичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги тиквиците, изрендајте ги, посолете ги и оставете ги да се исцедат од вода. 
 2. Во чинија разматете јајца, додајте павлака, сирење, масло, гриз, прашок за печиво. 
 3. Потоа додајте изрендани тиквици, малку посолете, додајте брашно и ставајте од смесата во плех на хартија за печење и печете околу 30 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text