Бразилска сладолед торта – ќе ја јадете и во лето и во зима

Бразилска сладолед торта – ќе ја јадете и во лето и во зима

Направете вкусна бразилска сладолед торта за сите сетила.

Состојки:

 • 200 мл. слатка павлака
 • 400 мл. млеко
 • 1 лажица маргарин
 • 4 лажици шеќер
 • 4 лажици чоколадо во прав
 • 400 гр. чоколадни наполитанки
 • 2 л. сладолед од ванила

Подготовка:

 1. Се меша слатката павлака со млекото и со маргарин и шеќер, како и чоколадо во прав.
 2. Се вари некои 20 минути на тивок оган, па се меша повремено и се трга да се лади.
 3. Се ронат чоколадните наполитанки и сладоледот се вади малку да попушти.
 4. Се става во калап за торта фолија, па ред наполитанки иситнети, па од сосот, па сладолед и се повторува постапката додека има смеса.
 5. Се на крај се премачкува со сладоледот и се лади.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text