Деликатес на денот: Полнети млади компири кои крчкаат

Деликатес на денот: Полнети млади компири кои крчкаат

Млади компирчиња со многу зеленчук.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 6 компири
 • 6 парчиња пршута
 • 1 конзерва пченка
 • 3 шери домати
 • 3 парчиња кашкавал
 • 6 парчиња моцарела
 • 1 лажиче оригано
 • сол
 • босилек

Подготовка:

 1. Се мие компирот и се става да се вари во солена вода, па се цеди и лади и лупи.
 2. Се сечат шери доматите ситно, а кашкавалот на траки, додека од компирите се длаби внатрешноста.
 3. Се става внатре смеса од пченката, шери доматите, оригано и сол, босилек, па се става горе и пршута и моцарела.
 4. Се пече на 200 степени 7 минути.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text