Маслиновото масло има една намена која спасува живот – еве зошто треба да го користите

Маслиновото масло има една намена која спасува живот – еве зошто треба да го користите

Маслиновото масло освен што е многу здраво и корисно и се препорачува да се користи наместо обичното масло во сите ручеци, оброци и салати, помага за еден голем проблем кој може да ни спаси и живот.

Имено, истражувањата покажале дека маслиновото масло го спречува создавањето холестерол во телото.

Се оксидира и лепи за артериите, а мононезаштитените масти на ова масло го елиминираат лошиот холестерол кој се лепи за срцето и може да доведе до запушени артерии, па дури и удар.

Така, ова масло е превентива од срцев удар.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text