Мантии за половина час на поинаков начин – цело маало ќе мириса

Мантии за половина час на поинаков начин – цело маало ќе мириса

Мантиите се нешто посебно вкусно, а овој пат ви нудиме нов рецепт за нив.

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 1 лажиче сол
 • вода по потреба

Фил:

 • ½ кг пилешко
 • 1 кромид
 • сол
 • бибер
 • вегета

Начин на подготовка:

 1. Се замесува тесто од трите состојки, па од него се прават траки.
 2. Од секоја трака се прави мал круг, па се остава 5 минути да стои.
 3. Се развлекуваат, се става фил од месото со зачини кое кратко се запржува и се формираат мантии па се ставаат во тепсија подмачкана, да се печат на 250 степени 30 минути.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Преку 20 мафини од една смеса

Бургер погачи

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

 

 

singlepost_text