Освежува подобро од шопска и мешана: Лесна салата за сечиј вкус и џеб

Освежува подобро од шопска и мешана: Лесна салата за сечиј вкус и џеб

Салата со пченка и домати, совршена комбинација која освежува и заситува.

Состојки:

  • 500 гр. пченка од конзерва
  • 3 домати
  • 1 кромид
  • 2 лажици сок од лимон
  • 2 лажици маслиново масло
  • сол
  • бибер

Подготовка:

  1. Се вари кратко пченката во солена вода, се цеди и потоа се става во сад.
  2. Се додаваат убаво измиените и исечени домати на коцки, па сечениот кромид.
  3. Се става лимонов сок и маслиново масло, се ставаат зачини по вкус и се лади и служи.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

 

 

singlepost_text