Најмеките домашни крофни – еден од најбараните рецепти

Најмеките домашни крофни – еден од најбараните рецепти

На никој не му се стои до шпорет за време на горештините, но кој би можел да одолее на вкусни крофни кои се топат во уста.

Состојки:

 • 7 гр сув квасец 
 • 200 мл топло млеко 
 • 2 лажички шеќер 
 • 4 јајца 
 • 1 лажиче сол 
 • 2 лажици масло или маргарин 
 • 4 лажици павлака 
 • 1 лажиче рум 
 • 400 гр брашно 
 • 400 гр остро брашно 
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. За успешна подготовка, важно е сите состојки да бидат оставени пред подготовката на собна температура. 
 2. Во топло млеко се раствата квасецот со лажиче шеќер и се чека да се активира, па во друг сад мешаме јајца со сол и маргарин или масло, павлака и рум со миксер. 
 3. Се става и брашното во таа смеса постепено и се меша, па потоа се става и квасецот. 
 4. Се става тестото на топло да нарасне околу еден час. 
 5. Се развлекува потоа тестото, се вадат кругови и секој се крева така што долната страна да дојде горе. 
 6. Се оставаат да се дигнат. 
 7. Потоа се пржат во тава со масло.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text