Здрава пита без брашно и јајца: Несекојдневен спој од вкусови кои долго ќе ги памтите

Здрава пита без брашно и јајца: Несекојдневен спој од вкусови кои долго ќе ги памтите

Неодолива слатка пита со грчки јогурт и вашето омилено овошје.

Состојки:

  • 10 урми без коски
  • 1,5 шолја мешавина од индиски ореви, бадеми, ореви и други
  • јаткасти плодови
  • 1 свеж ѓумбир, излупен
  • 1 лажичка цимет во прав
  • 1 шолја грчки јогурт
  • јагоди, боровници, капини, малини, киви, банани, лубеница, нектарини…

Начин на подготовка:

  1. Во блендер ставете урми, ореви, ѓумбир, индиски ореви, цимет и блендирајте додека не добиете лепливо тесто. Не мешајте многу долго бидејќи не ви треба глатка смеса. Во тестото по потреба можете да додадете овесни снегулки. 
  2. Тестото ставете го во сад за печење. Нанесете на дното и бочните страни од садот. Преку тестото ставете грчки јогурт. 
  3. Украсете ја питата со овошје. Ставете ја во фрижидер и послужете ја добро изладена.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text