Скриена намена на спанаќот која спасува живот – малкумина знаат дека не штити од ова

Скриена намена на спанаќот која спасува живот – малкумина знаат дека не штити од ова

Спанаќот е вкусен и здрав, се јаде од најмала возраст а помага за цел спектар болести, но сепак една нагева намена е сообено значајна и се дели од сите други.

Имено, се покажало дека спанаќот е богат со фолна киселина која е многу здрава, поради што се препорачува и на трудници, како и со калиум, и на тој начин помага на телото да се намали хипертензијата.

Ги ослободува артериите и спречува да настане холестерол, па спречува и срцев удар во исто време.

Лутеинот е уште една негова компонента која помага против молекуларна дегенерација поврзана со стареењето.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Исчистете ги бигорот и мувлата од машина

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

 

singlepost_text