Крем салата за ручек или слава: Пилешко и сусам во кремав сос

Крем салата за ручек или слава: Пилешко и сусам во кремав сос

Вкусна пилешка салата со сусам која заменува цел оброк и ве држи сити.

Состојки:

 • 1 парче пилешко
 • 1 главица кромид
 • 1 лажиче вегета
 • 200 мл. вода
 • 50 мл. масло
 • 400 мл. павлака
 • 50 мл. мајонез
 • 150 гр. сирење
 • 3 лажици сусам
 • магдонос
 • ½ лажички ленено семе
 • 300 гр. тестенини по избор

Подготовка:

 1. Се варат тестенините во солена вода, па се цедат.
 2. Се ситни кромидот и се блендира со водата, па се става заедно со месотои масло да се динста, а готово е кога ќе испари водата.
 3. На тава со масло се пржи сусамот кратко.
 4. Во голем сад се става месото исечено, заедно со сосот од масло и кромид, па се ставаат павлаката и мајонезот, тестенините исечени ситно и зачини, ленено семе и магдонос.
 5. Се меша и соединува, лади и служи.
 6. Горе се става и сирењето.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text