Евтино и вкусно јадење: Пиперки со босилек и сирење

Евтино и вкусно јадење: Пиперки со босилек и сирење

Едноставно подгответе вкусно јадење од пиперки и свеж босилек.

Состојки:

  • 10 печени пиперки
  • 1 рака свеж босилек
  • 500 гр меко сирење
  • 200 гр спанаќ
  • маслиново масло
  • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Пиперките исчистете ги од семки и пресечете ги на половина. 
  2. Потопете ги во маслиново масло во кое сте исечкале лук. Оставете преку ноќ во фрижидер. 
  3. Во сирењето измешајте сечкан босилек и спанаќ. 
  4. Пиперките извадете ги од масло, исчистете ги и во средина од секоја ставете лажичка фил. Свиткајте и зацврстете со чепкалка.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text