Макарони со сос – повкусен од болоњезе и бешамел

Макарони со сос – повкусен од болоњезе и бешамел

Направете вкусен деликатес со макарони.

Состојки:

 • 100 гр макарони
 • 1 црвена пиперка
 • 3 лажици масло
 • сол
 • кари
 • бибер
 • магдонос
 • 1-2 лажици мајонез
 • ½ шолји млеко
 • 3 лажици рендан кашкавал

Подготовка:

 1. Се варат макароните во солена вода, а потоа се цедат и се оставаат на страна.
 2. Се сече и чисти пиперката, се става во тава со масло и ½ шолји топла вода, па се става сол, кари и бибер по вкус.
 3. Се динста додека не омекне пиперката.
 4. Се меша мајонез во сад со млеко и кашкавал, а во пиперката се ставаат макароните, па смесата со мајонез.
 5. Се вари додека не згусне сосот и се служи со магдонос.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

 

 

 

singlepost_text