Традиционален специјалитет: Стар рецепт за сок од домати

Традиционален специјалитет: Стар рецепт за сок од домати

Ако сакате да направите одличен сок од домати, ова е вистинскиот рецепт за вас!

Состојки:

 • околу 6 кг домати
 • 2 лажици сол
 • 3 лажици шеќер
 • кромид
 • лути пиперчиња
 • целер по вкус

Начин на подготовка:

 1. Доматите добро измијте ги. Исчистете иг и исечете ги на парчиња. Сомелете ги со машина за мелење. Процедете во специјална цедалка. 
 2. Ставете во тенџере, додајте сол и шеќер и гответе. Кога ќе зоврие, гответе уште 10-15 минути. 
 3. Загрејте шишиња во рерна, 10 минути на 100 степени. 
 4. Врелиот доматен сок ставете го во врели шишиња. На секое шише ставете парче целофан потопено во алкохол или ракија, стегнете со гумица и ставете капаче. 
 5. Шишињата ставете ги во крпа и оставете ги 24 часа така да се изладат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text